Naše koně

V současné době u nás žije deset koní, z toho šest našich. Postupně Vám je představíme i s fotografiemi.

Orina

Náš kůň číslo jedna doslova i do písmene. Orinka je jednadvacetiletá hnědka bez odznaků. Plemeno český teplokrevník, díky jejímu původu ze strany matky  je také zapsána v plemenné knize koní Kinských.

Narodila se 16.6.1994 ve vesničce Břasy u Rokycan.

Otec Oriny, ve své době Kladrubský plemeník, 56 Diktant-17 uznávaný ve sportu i chovu, je po otci Diktant dovezený z Německa, čisté hanoverské krve, matka otce Oriny byla ze známe rodiny po 900 Alarm u nás velice rozšířené.

Matka Orinky se jmenuje VČ 971 Omega. Otec Omegy 23 Varin lipský ( A1/2)  ze sem. statku Svobodné Dvory je po plnokrevném 21Varin. Matka Varina lipského je VČ 391 Čita, ČT, isabela a zde se již přibližujeme ke koním Kinským. Jen pro zajímavost rodiče Čity (Cesar a 7-818 Lucka) jsou, z dnešních měřítek procentuální příslušnosti (PGKK) k PkKK,  oba 100% KK. Matka Omegy VČ 90 Ofélie po 979 Furioso XXXVIII - 5 a matka Ofélie, VČ 353 Olina, má taktéž 100% PGKK, VČ. Klisna Ofélie je také v původu, známého Koně Kinského s mnoha drezůrními úspěchy, Dafa Ondráše. Naše Orina má tedy 28,13% PGKK.

Typově je Orina stejná jako klisny chované na statku Svobodné Dvory. My jsme Orinu koupily jako devítiletou, ale znám ji od jejích čtyř let, kdy si ji koupila kamarádka Gabča, jako v terénu velmi nespolehlivou, doslova jí bylo řečeno, ven s ní nejezděte sama je nezvládnutelná. Gabča sní do terénu jezdila a dokonce to přežila. Po čase, když kamarádka otěhotněla Orinku jsme koupili. Od mládí si nese zdravotní problém, oblouky na obou předních končetinách, prostě ji původní majitel někde přetáhl nebo spíše utekla i s jezdcem a nohy to nevydržely, to byl také jeden z důvodů proč nikdy nesportovala i když by pro sport měla vynikající předpoklady. Je pravda, že Orinka je velice temperamentní a určitě pro začátečníky nevhodná, na jízdárně je však pracovitá, bez problému podsaditelná a ochotně pracující. Dva roky před tím než se dostala k nám tak jí jezdili neustále na gumách, aby neutíkala a z toho byla velmi ztuhlá v obratech. Jezdím jí ve westernovém sedle s pákou, ale zná vše, stihlo, hackamore, anglické sedlo jen v zápřahu asi nikdy nebyla. V dnešní době působí v chovu, dala čtyři nádherná a zdravá hříbata, a jezdíme  pouze rekreačně pro radost po zdejších krásných lesích.

 

Rokytka

Rokytka je letos osmiletá hnědka, naše velká naděje na pokračování kvalitního chovu. Od narození byla velice plachá a všeho, včetně, lidí se strašně bála. Dnes už je to normální pohodová kobylka, a na to že bydlíme na samotě, bez provozu a vlastně nikam koně nevozíme, zvládla bez komplikací sama jízdu v přepravním vozíku. Plemeno český teplokrevník,zapsaná v PKČT,KK (PGKK 14,7%),CS, po dvou hřebcích konečně vytoužená kobylka.

Matka Rokytky je opět Orina, byla její třetí hříbě. Jelikož Orina nebyla až do letoška připuštěna, tak se stávalo, že si Rokytka i ve dvou letech občas od ní cucla mléka, k pobavení věci neznalých návštěv,protože již v té době byla vyšší než její matka. Nikdy nebyla násilně odstavena, v našich krajích tak běžným způsobem, a pořád je s maminkou na pastvinách. Nemá žádný problém se samostatným voděním od koní, ani kobyla není ve špatné formě, což jsou většinou argumenty ostatních chovatelů. Toto je jeden z prvků naší chovatelské činnosti, nechat rozhodování na přírodě a koních, ti nejlépe vědí co a jak a kdy.

Otcem Rokytky je vynikající Bavorský teplokrevník 577 Rock´n Roll, díky Jirkovy Ciprovy, velice rozšířený plemeník v našem kraji.Vyskákáno má parkur "TT" což je asi nejvyšší možná meta v parkurovém skákání. V původu hřebce se vyskytují další věhlasná jména jako Ramiro Z, nebo Langraf I či dále v původu plnokrevník LadyKiller. Věříme, že do českého chovu dodá výnikající sportovní geny a hlavně skvělý charakter. Měla jsem možnost tohoto hřebce fotografovat a je to opravdu pan kůň, Fotky jsou k vidění ve fotogalerii.

Rokytka zatím chodí na procházky do terénu, občas do kruhovky, ale většinu času tráví na pastvinách.Jako dvouletá  se  zůčastnila oblastní přehlídky klisen ČT v Náchodě  - Bělovsi. Z dvaceti koních v její kategorii skončila osmá, což si myslíme vůbec není špatné. Na takovéto akci jsme byli poprvé, díky počasí a dalším aktivitám jsme ji nestačili ani pořádně vyfešákovat a při její povaze si myslím, že to bylo super. Fotky z přehlídky jsou také v galerii.

Ve třech a půl letech byla obsednutá bez jakýchkoliv problémů a asi desetkrát pod sedlem převážně v terénu s naší Luckou. Jelikož už jsem byla v té době těhotná až do  jara se na ní vůbec nejezdilo a  pak opět pod Luckou pokračovala v tom v čem na podzim skončila, je velice charakterní, hodná a velmi toleruje naše nepravidelné ježdění a nikterak jí to nerozhodí, pevně věřím, že až bude naše Emička samostatnější začneme s pořádnou práci.

30.5. 2013 se narodila Rokytce klisnička, 14dní přenášela, porod proběhl venku na pastvině v ranních hodinách, obě holky to zvládly na jedničku, Rokytka se stará vzorně a malá roste do krásy.

 

 

Monička (Zippy Moon)

Další členka našeho stáda je letos pětiletá klisna českého teplokrevníka Zippy Moon, kterou jsme přejmenovali na Moničku. Narozená 24.4. 2010. Koupili jsme ji jako půlroční, docela ošklivé káčátko, z kterého ale postupně vyrůstá nádherná kobylka se skvělou povahou a příkladným vztahem k lidem. Má, pro mně nejkrásnější, barvu isabela a je další krok v našem chovatelském snažení, směrem k chovu koní Kinských (PGKK 10,95%). Matka Moničky Zuzka je po 2266 Przedswit X-80 a otec není nikdo jiný než velice oblíbený a rozšířený v chovu žluťáků 718 Minerál. Doufáme, že nám Monička v budoucnosti přinese jen to nejlepší.

Orion Olimberk

Orion Olimberk je náš nejmladší a zatím poslední přírůstek plemene Český teplokrevník. Je to čtvrté hříbátko Oriny. Narozen 1.6.2012. Rozhodla jsem se, že budu dávat každému u nás odchovanému hříběti "příjmení" Olimberk, aby všichni věděli odkud tito úžasní koně pocházejí :-). Taktéž pejsci budou z chovné stanice z Olimberka. Otec Orionka je plnokrevný Tiznit, dovezený z Francie. Jsme zvědavi, jaký bude, jak povahou tak temperamentem a jezditelností, protože jsme ještě plnokrevníkem nepřipouštěli. Zatím se jeví jako klidný, spolupracující a učenlivý. Po dvou letech je  naprostý pohodář, miláček všech. Vloni na podzim byl vykastrován. Orionka si koupila první majitelka jeho matky Oriny a v létě po obsednutí si ho odveze domů do Plzně, vlastně rodného kraje jeho matky Oriny.

Sára

A poslední člen našeho koňského stáda je ponička Sára. Poničku jsme pořídili, jak jinak, na můj popud. Byli jsme na návštěvě v Holansku a velice mně tam zaujal vztah tamních lidí ke koním. Převážná většina rodin mají u domku, ne drahou architektem navrženou zahradu, jak je to móda u nás, ale výběh či malou pastvinku a v ní kůň, oslík nebo poníci, případně ovečky. Celá rodina žije tím, že se jezdí na koni už od malých capartů a každý kousek trávy je takovýmto zvířátkem obhospodařován. Po návratu domů jsem ve velkém nadšení začala schánět poničku. Myslela jsem, že to bude lehké a za pár korun, ale velmi jsem se zmýlila. Inzerátů docela málo a hlavně vše velmi perspektivní do sportu, rodokmeny delší než můj, a hlavně spouta peněz. A vůbec jestli poník absolvoval už nějaký parkur,  pak se cena pohybovala i kolem 60 000,-. Levnější jen odstávčata nebo starší hříbata. Byla jsem zklamaná. Věřila jsem, že to deset tisíc spraví. Nakonec jsem sehnala poničku, sice přes půl republiky, ale za přijatelnou cenu. Pán jí prodal jako tříletou a jelikož byl v době odvozu v nemocnici tak i bez modrého průkazu. Postupem času se nám samozdřejmně průkaz z něho nepodařilo získat a na jaře, když ponička vylínala jsme zjistili,podle vypáleného čísla, že jí v době koupě byl rok a půl!! Zase se nám potvrdilo nikdy nikomu nevěř a na sliby nespoléhej!A to jsme na ní už trošku vozili děti, koupili jí sedýlko a uzdečičku a divili se proč je tak divoká, když pán tvrdil, že na ní jezdila vnučka. Dnes je jí osm let, vozí pod naším vedením děti a strašně ztloustla a to se jen pase, mám v plánu jí ještě sehnat postroj a sulku abychom mohli obrážet okolí a ona měla více práce. Postupně na ní jezdí i naše žačky.

Rosemary Olimberk

Klisna zapsaná v PK CS, z matky Rokytka, po hřebci 1760 Diamante, letos rok a půl stará klisnička. Záměrně jsme zvolili za jejího otce kontroverzního a tolik probíraného a zavrhovaného hřebce Diamante, aby se do naší kinské rodiny zase vrátila žlutá barva a podařilo se na 100%. Růženka je naprosto dokonalá, krásná a hlavně zdravá. Povahu má o moc lepší než její matka. Hřebec splnil do písmene to co jsme od něho požadovali a určitě bychom to zopakovali, kdyby byla možnost.  Vyrůstá zatím ještě neodstavená na pastvinách a je moc zvědavá a přátelská. Podle původu má přes 7% PGKK.

Ben Homér

Na podzim jsme si dovezli ročního hřebečka Ben Homér. Jak je u nás zvykem jméno jsme trošku pozměnili. Říkáme mu Truhlík nebo Kevin. Náleží k PK ČT. Vybrali jsme ho také proto, že to je poslední potomek hřebce Homéra, což zase směřuje ke koním Kinským, i když ze zatím neuznané rodiny H. Je to docela prcek, ale velmi pěkného exteriéru a moc nadějného pohybu. Zatím je v plánu si ho tu nechat vyrůstat na pastvinách. Matka hřebečka je klisna plemene Dánské palomino Baekgaards Maggie, která má "vzadu" v původu též koně kinského. Truhlík je moc hodný a milý koník, vyrůstá tu s kamarádem ustájeným hřebečkem.

Koně u nás ustájení

Ještě se okrajově zmíním o koních kteří jsou u nás ustájení. Jsou to Gena, Láska a její potomek Love´s son.

Gena

 Jednadvacetiletá klisna po Genius, která v minulosti zažila nepěkné chování ze strany lidí a poté si jí koupila současná majitelka s kterou absolvovala soutěže  všestrannosti  a snažila se jí vynahradit vše o co byla v minulosti ochuzena. Klisna je dušná, pracuje jí pouze jedna plíce a má těžkou artrózu, takže je u nás v důchodu a kvůli dýchacím a pohybovým problémům samozdřejmně neustále venku. Narodilo se jí zde jedno hříbě, Jiřinka, po Rock´n Rollovi.